Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Секоја САБОТА театар во Охрид

Банер

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

Ревија на филмови од КОРЕJА

The King and the clown - „Кралот и дворскиот циркузант“ - 2005 год.
драма, комедија 1ч и 59 мин. СРЕДА 29.06.2016 / поч 17.00 ч / влез 50 ден
Два кловнови кои живеат во Корејската династија Чосун, се уапсени за организирање претстава која го исмејува царот. Меѓутоа им се дава шанса да ги спасат своите животи само ако успеат да го насмеат царот.

Мy Sassy Girl – „Мојата дрска девојка“ –2001 год.
комедија, драма, романса, 2ч и 3мин. СРЕДА 29.06.2016 / поч 19.15 ч / влез 50 ден
Приказна која ја раскажува средбата помеќу Кјун – воо и една непозната девојка. Кјун – воо се срами, бидејќи сите мислат дека таа е негова девојка. Ова е филм кој што се базира врз вистинска приказна на Хо-Сик Ким со неговата девојка и е направен врз основа на истоимената серија.

The Good, the Bad, the Weird - „Добриот, лошиот и чудниот“ – 2008 год.
акција, авантура, комедија 2ч и 10 мин. СРЕДА 29.06.2016 / поч 21.30 ч / влез 50 ден
Приказна за двајца разбојници и ловец на уцени во Манџурија во 1940-те години и нивното ривалство во потрага по богаство додека ги гонат јапонската армија и кинески разбојници. Едниот наоѓа мапа и е убеден дека води до закопано богатство, вториот го лови богатството од помалку познати причини, а ловецот на уцени знае дека таа ќе го донесе до разбојникот чија глава ја лови. Непријателите си ги вкрствуваат патеките и тоа води кон многу мртви тела. Дали некој ќе ја најде локацијата на мапата и ќе преживее да ја раскаже приказната?

Share/Save/Bookmark
 

Ревија на филмови од МЕКСИКО

Мексиканската е една од најплодните филмски индустрии во Латинска Америка. Серијата неодамнешни оскаровски победи на режисери како Алфонсо Куарон и Алехандро Гонзалес Ињариту, високо го позиционираа мексиканскиот филм на светската мапа што придонесе за поплава од различни продукции на годишно ниво. Продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ Филм & Медиа“ како дел од проектот „Ревија на светските кинематографии“ ќе се обиде да го сврти вниманието на домашната публика кон мексиканскиот филм, претставувајќи неколку репрезентативни филмски наслови од Мексико.

ЖИВОТОТ ПОТОА
Мексико / 2013 / Драма / 90’ / ВТОРНИК 28.06.2016 / Поч. 17.00ч / Влез 50 ден.
РЕАЛИЗАЦИЈA:
Режија: David Pablos
Сценарио: David Pablos, Gabriela Vidal
Кинематографер: José de la Torre
Улоги: Rodrigo Azuela, Américo Hollander, María Renée Prudencio
СОДРЖИНА: Самуел и Родриго тргаат на пат во потрага по својата мајка која исчезнала, оставајќи зад себе белешка, што вели: „Морав да заминам-Мама“. Односот помеѓу браќата тинејџери станува напнат и нарушен додека патуваат низ напуштените предели, следејќи траги од спомените од нивното детство.

ПРЕСТАПНА ГОДИНА
Мексико / 2010 / драма / 94’ ВТОРНИК 28.06.2016 / Поч. 19.00ч / Влез 50 ден.
РЕАЛИЗАЦИЈA:
Режија: Michael Rowe
Сценарио: Lucia Carreras, Michael Rowe
Кинематографер: Juan Manuel, Sepulveda
Улоги: Monica del Carmen,Gustavo Sanchez Parra, Armando Hernandez

ОДВОЕН ВЕТАР
Мексико / 2014 / Акција / авантура / драма / 99’ ВТОРНИК 28.06.2016 / Поч. 21.00 ч / Влез 50 ден.
РЕАЛИЗАЦИЈA:
Режија: Alejandro Gerber Bicecci
Сценарио: Alejandro Gerber Bicecci
Кинематографер: Martin Boege
Улоги: Mario Balandra, Valentina Buxxurro, Margarita Chavarria, Sebastian Cobos, Daxuni Desiderio Alberto Lomnitz
СОДРЖИНА: Мајката на Омар (15) и Карина (12) доживува срцев удар за време на семејниот одмор. Децата, оддалечувајќи се едно од друго, почнуваат долго патување низ Мексико кон куќата на нивната баба. По пат се соочуваат со разнебитената и поделена земја во која владеат недоверба, презир и насилство. Различни ликови -странци во својата сопствена земја -ги водат, како низ лавиринт, до нивната конечна судбина.

Share/Save/Bookmark
   

“Благородник” - Молиер

НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид / Народен театар Охрид, премиера “Благородник”- режија Дејана Николовска, сабота 25.06.2016 година, почеток 20.00 часот.

Играат:
Стрезо Стаматовски
Никола Тодороски
Христина Цветаноска
Филип Кипровски
Елизабета Стефановска
Јасмина Билаловиќ
Сашо Ристовски
Павел Маслов
Ивица Цонев
Лазар Милошески
Марија Неданова

Сценографија: Милена Пантелеева
Костимографија: Милена Пантелеева
Композитор на музика: Оливер Јосифовски
Глас на сонговите: Вера Милошевска
Кореографија: Ана Савиќ
Инспициент: Филип Ангеличин – Жура
Драматург: Кристина Тодороска - Петреска

Технички раководител: Зоран Левески
Светло: Борис Велјаноски
Тон: Митко Серафимоски
Гардероба: Линдита Мерко, Деса Лазороска
Шминка и фризура: Диме Блажески
Реквизита: Маријана Николоска, Соња Крстаноска
Изработка на сценографија: Даниел Андрески, Кире Ангеловски, Ѓоко Китески
Кетеринг: Радмила Николоска

Продукција НУЦК Григор Прличев / Народен Театар Охрид
ул. Македонски Просветители 4
тел: 046 261 063
e-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
Share/Save/Bookmark
   

ФРАНЦУСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ 16 - 18 ЈУНИ 2016 ОХРИД

ПРОГРАМА ВО ОХРИД  16 - 18 ЈУНИ 2016

Четврток 16 јуни | 20:30 ч. НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид
„КАПРИС“ / "Caprice" (2015)
Режија: Емануел Муре
Улоги: Виржини Ефира, Анаис Демустие, Лоран Стокер
Времетрење: 1ч. 40 мин.
Продукција: Moby Dick Films
Синопсис: Клеман е наставник,чијшто живот целосно ќе биде исполнет кога партнерка му станува Алисија, славна актерка на која и’ се восхитува. Се’ ќе се усложни кога Клеман ја среќава Каприс, млада девојка којашто оди во крајности и којашто се вљубува во него. Во меѓувреме, неговиот најдобар пријател Тома се зближува со Алисија.

Петок 17 јуни | 20:30 ч. НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид
„ТРИ СРЦА“ / "3 Cœurs" (2014)
Режија: Беноа Жако
Улоги: Беноа Пелворд, Шарлот Генсбур, Кјара Мастројани
Времетраење: 1ч. 46 мин.
Продукција: Rectangle Productions
Синопсис: Во провинциски град, една ноќ Марк го пропушта возот и не се враќа за Париз, но ја среќава Силви .
Тие шетаат низ улиците до утрото и зборуваат за се’ освен за себеси.Марк се качува на првиот воз и и’ закажува средба на Силви во Париз неколку дена подоцна, иако не знаат ништо еден за друг. Силви оди на средбата, но Марк не се појавува... Тој ќе ја бара Силви, но во потрагата ќе наиде на друга девојка, Софи, без да знае дека таа е сестрата на Силви...

20:30 ч. НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид,
Свечено затворање
„СУДИЈА“ / L'Hermine (2015)
Режија: Кристијан Венсан
Улоги: Фабрис Ликини, Сидс Бабет Книдсен, Ева Лалие
Времетраење: 1ч. 38 мин.
Продукција: Albertine Productions
Награди: Цезар 2016 за најдобра актерка во споредна улога за Сидс Бабет Книдсен
Почесен гостин: Кристијан Венсан, режисер
Синопсис: Мишел Расин е судија во Јавното обвинителство, кој исполнува со стравопочит. Строг кон себеси, колку и кон другите, со него секогаш се добиваат десет години повеќе. Се’ се менува оној ден кога Расин ја среќава Дита Лоренсан-Котрет. Таа е дел од поротата и треба да му суди на човек обвинет за убиство. Пред шест години, Расин ја љубел оваа жена, речиси во тајност. Можеби и единствена жена што некогаш ја сакал.

Share/Save/Bookmark
   

Охрид Филм Фест 10-15 Јуни 2016

Петок 10 јуни / Центар за култура
20,00 Свечено отворање на фестивалот / Центар за култура
„Од другата страна“, режија: Зринко Огреста, Хрватска/Србија, 2016, 85мин.

Сабота 11 јуни / Центар за култура
17,00 „Охридско езеро“, режија: Данеш Ото, Македонија, 1958, 10мин.
„Сонита“, режија: Росарех Гаем Магхами, Иран/Германија/Швајцарија, 2015, 90мин.
19,30 „Црната актовка“, режија: Хусеин Зејнали, Иран, 4.30мин.
„Наша секојдневна приказна“, режија: Инес Тановиќ, Босна и Херцеговина, 2015, 90мин.
21,30 „Земја на картели“, режија: Метју Хајнеман, 2015, 98мин.

Недела 12 јуни / Центар за култура
17,00 Специјална проекција на „Мирно лето“, режија: Димитрие Османли, Македонија, 1961, 100мин.
19,30 „Денот на Петар“, режија: Ана Сремац, Србија, 10 мин.
„Недопирливи“ режија: Марија Ристиќ/Немања Бабиќ Босна и Херцеговина/Србија, 2015, 40мин.
21,30 „Сирија, љубов моја“, режија: Хајк Матевсојан, Ерменија, 5мин.
„23 30: Приказна во заробеништво“, режија: Давид Марадес, Шпанија, 2016, 70мин.

Понеделник 13 јуни
10,30 „ПјерПаоло“, режија: Мигел Ангел Баросо, Шпанија, 2016, 76мин./ФИОФА
11,45 Работилница: „Патос“ – Главна инспирација во македонската кинематографија / ФИОФА
13,00 Програма на кратки филмови/ФИОФА
17,00 „Кружното патување на Марето“, режија: Жарко Иванов, Македонија, 10мин.
„Зуд“, режија: Марта Минорович, Полска/Германија, 2016, 84мин. / Центар за култура
19,00 „Само за губитници“, режија: Иво Трајков, Македонија, 2013, 35мин.
„Флотел Европа“, режија: Владимир Томиќ, Данска/Србија, 2015, 70мин. / Центар за култура
21,00 „Како што сонувавме“, режија: Андреас Дрезен, Германија/Франција, 2015, 120 мин. / Центар за култура

Вторник, 14 јуни
11,00 „Тишина“, режија: Јоргос Гикапепас, Грција, 2015, 90мин./ФИОФА
13,00 Програма на кратки филмови/ФИОФА
17,00 „Би сакала да се измие со дождот“, режија: Ѓултен Таранч, Турција, 2015, 90мин. / Центар за култура
19,00 „Бољшој Вавилон“, режија: Ник Рид/Марк Франчети, Велика Британија, 2015, 87мин / Центар за култура
21,00 „Над и под“, режија: Николас Штајнер, Германија/Швајцарија, 2015, 120мин./Центар за култура

Среда 15 јуни
11,00 „Сезона на заборав“, режија: Абас Рафеи, Иран, 2016, 94мин. / ФИОФА
13,00 Програма на кратки филмови / ФИОФА
17,00 „Приказна за жената“, режија: Михал Вегжин, Полска, 2015, 70мин. / Центар за култура
20,00 Свечено затворање на фестивалот / Центар за култура
„Пат за Истанбул“, режија: Рашид Бушареб, Франција/Белгија, 2016, 90мин.

Share/Save/Bookmark
   

Страница 1 од 79

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>