Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

“ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ПРИРОДНА ГЛУПОСТ“

Најновото стендап шоу на македонскиот актер и стендап комичар Никола Тодороски “ ARTIFICIAL INTELLIGENCE NATURAL STUPIDITY” или за тие што бегале од часовите по англиски “ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ПРИРОДНА ГЛУПОСТ“, недела 13.05.2018 година, почеток 20.00 часот, билетите се во продажба од 07.05.2018 г. на билетарата на Центарот за култура од 10.00 до 20.00 часот. Цената на билетот е 200 денари.

 

Share/Save/Bookmark
 

Анимираниот детски филм “Џиновската круша”

НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид, на репертоар ќе го прикажува анимираниот детски филм “Неверојатна приказна за Џиновската круша”, филм базиран на истоимената книга за деца од Јакоб Мартин Стрид.Тоа е приказна за две другарчиња - слонот Себастијан и мачката Мичо кои се впуштаат во морска авантура за да го спасат исчезнатиот градоначалник Џи Би, кој еден ден мистериозно ми се губи трагата. Филмот е наменет за деца на возраст од 4 до 14 години, истиот е синхринизиран на македонски јазик. Кино проекција во вторник 08.05.2018 година, почеток 19.00 часот, влез 100 денари. Времетраење на филмот е 79 минути.

 

Share/Save/Bookmark
   

ИМПРОВОКАЦИЈА сезона 4 - понеделник 30.04.2018

Импровокација, сезона четири - епизода втора. Во понеделник, 30 април, во керал сцената на Народен театар Охрид. Учествуваат актерите Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски, Филип Кипровски, подпомогнати од Филип Жура и Никола Јосифоски. Картите по цена од 150 денари ( и 200 денари на денот на шоуто) може да се набават во Музичката продавница Зи Зи Топ, или да се резервираат на телефонскиот број 075283066 (11:00-15:00 часот.) Шоуто почнува во 20:00 часот.

Share/Save/Bookmark
   

"Жена ми се вика Борис", сабота 21.04.2018 година

Театар Комедија - Скопје гостува во Охрид со претставата "Жена ми се вика Борис", во режија на Синиша Евтимов, по текст на Рафи Шарт, сабота 21.04.2018 година, почеток 20.00 часот.
Комедијата Жена ми се вика Борис, со оригинален назив Жена ми се вика Морис доживува и филмска верзија и тоа со забележителен успех. Инаку овој современ текст ги ревидира моралните кодекси на однесување, во еден наш, локализиран простор и менталитет. Основните теми во оваа комедија: Проблемите на обичниот човек, емоциите, прељубата, лагите, интригите, либидото, се вонвременски.
Играат: Сашо Ристовски, Роберт Ристов, Мирјана Поповска – Ристов, Александар Михајловски, Жаклина Петровска, Столе Мицов, Ева Скендеровска
Сценографија: Орхан Ќамилов
Костимографија: Александар Ношпал
Инспициент: Ниријамет Рушити
Суфлерка: Сања Стојковска

КАРТИТЕ ПО ЦЕНА ОД 150 ДЕНАРИ, ВО ПРОДАЖБА ОД
13 АПРИЛ (ПЕТОК) НА БИЛЕТАРАТА НА НАРОДЕН ТЕАТАР ОХРИД.
РАБОТНО ВРЕМЕ СЕКОЈ ДЕН (освен НЕДЕЛА) 10:00-20:00 часот.
Share/Save/Bookmark
   

Kонцерт на Ансамблот "ТАНЕЦ"

НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид Ве поканува на концерт на Н.У. Ансамблот за народни игри и песни на Македонија "ТАНЕЦ" + специјален гостин на вечерта Сузана Спасовска
Како предгрупа на ансамблот "Танец" ќе настапат и фоклорниот ансамбл "Бисери" од Н.У.Ц.К. Григор Прличев - Охрид.
ВТОРНИК, 17 Април 2018 година, почеток 20:00 часот, голема сала. Картите по цена од 150 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид.

ПРОГРАМА :
1. Песни од Егејска Македонија во изведба на пејачката група на ФА Бисери
- „Излегу да се мамо рашета“
- „Твојте очи Лено мори“
2. НУ Танец
-Невестинско
-Чифте Чамче
-Лазаренки
-Осоговка
3. Блок песни – пеачки хор Танец
„Ај што дојде – изворна песна“
„Сум се родил мераклија“
4. НУ Танец
- Копачка
- Шопска Петорка
- Тресеница –Фрагмент
- Пирински блок -Фрагмент
- Оркестарско дел „Велигденско оро“
5. Блок песни Сузана Спасовска
„Да сум бистра вода“
„Сношти минав крај рајската градина “
6. НУ Танец
- На Мегдан

Share/Save/Bookmark
   

Страница 3 од 92

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>