Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Секоја САБОТА театар во Охрид

Банер

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

ДЕНИЦИЈА - четврток 23.02.2017

ДЕНИЦИЈА ОД ПЕТРЕ М. АНДРЕЕВСКИ

Во продукција на Народниот театар од Охрид и Театарот „Ici et la“ од Париз,Франција, во четврток на 23 Февруари во 20:00 часот, во Центарот за култура Охрид, повторно ќе се прокажи драмската презентација на историската поема „Дениција“ на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски.
Подготвуван последните две години како поетско-театарски сон што ја пласира „Дениција“ во основата на македонскиот духовен идентитет во европски и светски рамки, нејзината праизведба во Македонија се совпаѓа со десетгодишнината од смртта на акедмик Петре М. Андреевски (1934-2006). Во овој несекојдневен театарски потфат на режисерот Константин Плевнеш, кој е воедно автор на оригиналната музика, во улогата на Петре М. Андреевски настапува првенецот на Драмскиот театар Рубенс Муратовски, во улогата на Дениција, младата актерка Димитрина Мицкоска, а во улогата на божицата Талија, Саша Ефтимова од МОБ. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимографијата е на Марија Пупучевска, видео-арт Милчо Узунов, додека уметнички советник е Флориан Габер. Во рамките на претставата користени се и 5 слики на Сергеј Андреевски на тема „Дениција“.
Интересно е да се одбележи дека претставата е во копродукција со парискиот театар „Ici et la“, со оглед на фактот што поезијата на Петре М. Андреевски е преведена на француски, предвиден е и настап во повеќе Европски метрополи.

Карти во продажба на билетарата на Центарот за култура, цена 200 денари.

Share/Save/Bookmark
 

ИМПРОВОКАЦИЈА - сабота 25.02.2017 година

25.02.2017 е датумот 20:00 е часот а сцена КЕРАЛ или Народен Театар Охрид сцена-под сцена е местото на оваа театарска екстраваганца која не смеете да ја пропуштите.
За тие што сѐ уште не успеале од било која неоправдана причина да ја гледаат, претставата ИМПРОВОКАЦИЈА се случува на лице место пред очите на публиката и ништо не е претходно подготвено. Тоа значи дека публиката активно учествува со предлози од кои веднаш актерите создаваат сцени.
Веќе 2 сезона на сцената имровизираат:
Човекот кој е најверен член на групата Охриѓани во Скопје - Филип Кипровски
Човекот кој е потајно член и лидер на балетска група - Стрезо Стаматовски
Човекот кој е неофицијален член на здружение на жени Бисера - Никола Тодороски
И се разбира домаќинот на шоуто или оној кој се грижи за се да биде добро организирано, човекот на кој веќе втора сезона рингтонот му е:
“Треп-треп-трепни, трепни, ма само трепни и ја чу за тебе да умрем и све че да ти крене, мени су руке одсечене” – Филип Ангеличин - Жура

Билети во МЈУЗИК ШОП ЗЗ ТОП
ПреТпродажба - 150 мкд
На ден на шоу (25.02.2017) - 200 мкд

Share/Save/Bookmark
   

ДЕТЕКТОР ЗА ЛАГИ - 11.02.2017

Хит претставата "Детектор за лаги", повторно на репертоарот во САБОТА, 11.02.2017 година. Билети во продажба на билетарата на Центарот по цена од 200 денари.

„Детектор за лаги“ е театарско дело работено по текст на Василиј Сигарев, под режисерската палка на Ненад Витанов. Во претставата играат Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски и Стрезо Стаматовски. За костимите на актерите се погрижи Александра Крнинова Груев, а сценографијата ја подготви Филип Коруновски. Препорачана возраст: +15

Продукција НУЦК Григор Прличев / Народен Театар Охрид
ул. Македонски Просветители 4
тел: 046 261 063

e-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Share/Save/Bookmark
   

БИБЛИОГРАФИЈА

Зоран Пејкоски, добитник на награда ГРИГОР ПРЛИЧЕВ наградената поема “Македонски стар и нов завет” за 2016 година под шифра "Библија"

Единствениот натуралист во македонската литература Зоран Пејковски е драмски писател, драматург, поет, прозаист, преведувач и публицист. Воедно тој е и докторнат на Институтот за македонска литература при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје.
Зоран Пејковски е автор на повеќе книжевни и драмските дела, и тоа: „Атомско време“ (трагедија, 1987), „Тесно небо“ (поезија, 1993), „Последниот чин на комедијата на смртта“ (трагикомедија, 1994), „Реликвија на светлината“ (поезија, 1996), „Облак во пантолони“ (препев на В.В. Мајаковски, 1997), „Relic of the light“ (поезија, 1998), „Филозофија на смртта“ (поезија, 1999), „Љубов на вересија“, (љубовно-еротска комедија, 2000), „Театарот е ритам и стил“ (публицистика, 2002), „За животот, љубовта и смртта“ (монодрама, 2011), одиграна на сцената на Народниот театар од Битола, во театарската сезона 2001-2002 година, „Театарот е фабрика за соништа“ (публицистика, 2012), „Сон“ (трагедија, 2013), „Сега знам“ (поезија, 2014), „Сите наши кодоши“, (македонска национална трагедија, 2014), „Самуилово распетие“ (драма во стих со пролог и епилог, 2014). Во 2014 година, го работи и сценско-драмскиот рецитал „Херувимите на Самуиловата круна“, кој беше одигран од актерите на Народниот театар од Битола по повод 1000-годишнината од смртта на царот Самуил, во организација и со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија и Општината Демир Хисар, а по повод отворањето на Демирхисарското културно лето - Топол културен бран, а во 2016 година излегува од печат. Потоа следат и „Градот на јужното море“ (роман, 2015), како и сценско-драмскиот рецитал „Со љубов кон Свети Климент Охридски“ (сценско - драмски рецитал, 2015), а актерите на Народниот театар од Прилеп, го одиграа, по повод отворањето на Демирхисарско културно лето - Летен културен бран во организација и со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија и Општината Демир Хисар. Во 2016 година пак, од печат излегуваат и: „Да не ми е сон“ (поезија, 2016), „Златна прашина“ (поезија, 2016) како и „Избор драми - трагедии“ направен од проф. д-р Димитар Пандев (избор драми-трагедии, 2016). Меѓу другото тој е и автор на драмскиот текст „Мали детски разговори“ (пиеса за деца, 2016), а во 2016 година, актерите на Народниот театар од Прилеп, ја одигруваат адаптацијата на драмскиот текст во стих „Апостолска чудотворност“, по повод отворањето на Демирхисарско културно лето -Топол културен бран, во организација и со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија и Општината Демир Хисар, а по повод 1.100 години од смртта на свети Климент Охридски. Исто така оваа драмска адаптација е одиграна и на отворањето на шестата по ред Меѓународна книжевна манифестација „Битолски книжевни паметења“ во организација и со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија, потоа во Општината Могила, исто така во рамките на Топлиот културен бран во организација и со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија и Општината Могила, а посебно беше одиграна на главната манифестација на Националната установа Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ од Битола во рамките на одбележувањето на патрониот празник на библиотеката, итн.
Воедно за Зоран Пејковски може да се напомене дека во 2016-та година е назначен за почесен амбасадор на мирот, титула доделена од Швајцарија и Франција, која им се доделува на големите книжевни и уметнички имиња како нивен придонес за човештвото во Европа и светот, со што се докажува дека Пејковски, не само што е македонски писател, туку и европски и светски.
Зоран Пејковски од 1995 година е член на Друштвото на писатели на Македонија, потоа, член на Собранискиот одбор на Друштвото на писатели на Македонија, па претседател на Друштвото на писатели „Битолски книжевен круг“ од Битола. Пејковски е и член на Македонското научно друштво од Битола, и член на Управниот одбор на Македонското научно друштво, а бил и раководител на Центарот за култура, литература, драмска уметност, филм и издаваштво, кој работи во рамките на Македонското научно друштво, потоа тој е и главен и одговорен уредник на регионалниот информативен неделник „Јавност“, а е главен и одговорен уредник на списанието за книжевност, уметност и култура „Раст“, кое излегува во рамките на Друштвото на писатели „Битолски книжевен круг“ од Битола. До неодамна тој беше и главен и одговорен уредник на списанието за култура, литература, драмска уметност, филм и издаваштво „Современи дијалози“, кое излегува во рамките на Македонското научно друштво од Битола.
Зоран Пејковски, е преведуван и препејуван на повеќе странски јазици: англиски, француски, српски, словенечки, хрватски, босански, руски, бугарски, грчки, албански, португалски, шпански, романски, полски, влашки, итн. За својот книжевен и публицистички опус има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои: Наградата „За серија информации во популаризација на книгата“ на Културно просветната заедница на Македонија; Наградата „Празник на липите“, која ја доделува Друштвото на писателите на Македонија, на истоимената Меѓународна книжевна манифестација; Наградата „Медијала“ на „Македонија презент“ за збирката песни „Сега знам“; Наградата „4-ти Ноември“ на Општината Битола за книжевност и литература за збирката песни „Сега знам“ и за драмскиот текст „Сите наши кодоши“; Наградата „Јован Котевски“ за збирката песни „Златна прашина“; Наградата „ЕРГО СУМ“ за популаризација и афирмација на театарскиот израз; Наградата „Прозни мајстори“ за романот „Градот на Јужното Море“; Наградата „Св. Климент Охридски“ за придонес во литературата и културата;

Share/Save/Bookmark
   

ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ 2017

(Недела) 05.02.2017

12:45 часот
Изложба на ликовни дела на уметници од Република Македонија
Место: Изложбен салон

13:00 часот
Свеченост посветена на лауреатот награда ГРИГОР ПРЛИЧЕВ
-Настап на Хорот при НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид
*1762 лето
-Обраќање на Директорот на НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид
*Горан Стојаноски
-Обраќање на претставник од Општина Охрид
-Претставување на наградената поема за 2016 година “Македонски стар и нов завет” под шифра "Библија"
-Артистичка изведба на поемата “Македонски стар и нов завет” од актерите
Јасмина Билаловиќ и Павел Маслов
-Врачување на Повелбата за најдобра поема за 2016 година
-Свечено обраќање на лауреатот Зоран Пејкоски
-Драмската презентација на историската поема „Дениција“ на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски

Место: НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид / Мала сала

 

Share/Save/Bookmark
   

Страница 6 од 89

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>