Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

Етно вечер - Незаборав, сабота 21.10.2017

Во Сабота 21.10.2017 година во НУЦК „Григор Прличев“ ќе се одржи Етно вечер насловена НЕЗАБОРАВ. Љубителите на старата македонска чалгиска музика ќе имаат можност да го проследат настапот на ФА Бисери, Ансамбл Билјана јуниор, а како специјален гостин свој настап ќе има маестро Зоран Џорлев.

„Песната е нашиот идентитет. По старата македонска чалгиска музика сме препознатливи и уникатни во светот. Преку ваквите настани, ќе го исполниме аманетот на авторите кои стојат зад овие дела и само така ќе ги сочуваме од заборав.“ - вели организаторот на овој настан, Ѓоко Алоски.

Настанот започнува во 20 часот, а билетите по цена од 100 денари можат да се купат во специјализираната музичка продавница Зи Зи Топ во Охрид.
Истиот е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија.
Share/Save/Bookmark
 

29.ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2017

ПЕТОК, 29-ти СЕПТЕМВРИ 2017 / Учесници:

1. Хорот при НУ Центар за култура “Григор Прличев” од Охрид
-Ој ти момче охриѓанче
-Се посврши серве Донке
2.КУД Далги при ЗП Охрид и Дебрца
-Јас Методи Патче
-Димчета Аскер го писале
3. Октет од Прилеп
-Секоја вечер пијан се враќам
-Не стој Доне Донке
-Са ноќ седам Трено
4. ВИС Орнаменти од Штип
-Дончо штипјанчето
-Не се факај Доне Донке
-Пијан идам од града
5. Пеачка група Сирма Војвода од Битола
-Отвори го Кате Пенџерето
-Болна е легнала Џанам
6. Пеачка група “Весела Тајфа” од Богданци
-На срце ми стар мерак лежи
-Кажи, кажи, ќерко Славко
-Мома Катерина – со сценска изведба
7. Распеани Гевгеличани од Гевгелија
-Сношти вечер сон сум сонувала
-Не ми седи коконо
-Бог да бие Тино, мори
8. Оркестар при ФА Бисери од Охрид
-Бог да бие Русе
-Ах мори бабо
-Сирто оро
Место: НУ Центар за култура Григор Прличев-Охрид,
почеток 20.00 часот, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН.
Share/Save/Bookmark
   

Аналфабет - сабота 23.09.2017

Во САБОТА 23.09.2017 на репертоарот ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев
почеток 20.00 часот.
*Картите по цена од 150 денари
**Претставата не е за лица помлади од 14 години
***Во претставата се користат пиротехнички средства
Телефон за резерваци на карти 046/261-063 секој работен ден од 10.00 до 15.00 часот, подигнување на резервирани карти најдоцна еден ден пред одигрување на претставата!
Работно време на билетарата од вторник до петок од 10.00 до 20.00 часот, во сабота од 14.00 до 20.00 часот и во понеделник од 10.00 до 14.00 часот!

Share/Save/Bookmark
   

Тематска изложба "Живи фосили и ендемити од Охридското Езеро"

НУ Центар за култура "Григор Прличев”- Охрид во соработка со Природонаучен музеј на Македонија - Скопје Ве поканува на тематска изложба "Живи фосили и ендемити од Охридското Езеро", во среда 20.09.2017 година во 12.00 часот во Изложбениот салон на Центарот за култура, изложбата ќе е поставена до 06.10.2017 година, Влезот е слободен !

Share/Save/Bookmark
   

Гостува Градскиот Театар " Јоза Ивакиќ "

Градскиот театар „Јоза Ивакиќ“ од збратимениот град Винковци од Република Хрватска, утревечер (вторник, 19.09.2017 г.) на малата сцена на НУ Центар за култура "Григор Прличев”- Охрид со почеток во 19.30 часот ќе ја одигра комедијата „Во бабиното гнездо“. Влезот за претставата е слободен!

Комедијата „ Во бабиното гнездо“ е работена по мотивите на филмот „ Дуплекс“ на Дени Де Вито, ја режира Цветин Анчиќ, а играат Петра Кралјев, Владимир Андриќ и Бланка Барт. Претставата е проткаена со духовити ситуации, поврзани со млада брачна двојка, која веднаш по венчавањето, мора да обезбеди кров над глава. Тие се определуваат преку оглас да најдат постара жена со стан за да ја чуваат.Младата брачна двојка очекува брза смрт на старицата, а таа пак во низа комични ситуации се однесува лагодно и е полна со жив.

Share/Save/Bookmark
   

Страница 7 од 91

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>