Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

БАЛКАНСКИ ФЕСТИВАЛ 2013

Почитувани,
Последната, шеста фестивалска вечер на 52-иот Балкански фестивал на народни песни и игри наместо на традиционалната летна сцена “Долни Сарај” ќе се одржи во големата сала на Центарот за култура “Григор Прличев”-Охрид, со почеток во 21.00 часот.

11 јули (четврток)
-Ансамбл ЗОРА од Мохач, Унгарија
-Ансамбл “ КУРПИАНКА” од Кадзидло, Полска
-Ансамбл “НИКОЛА ЈАНКОВ ВАПЦАРОВ“од Скопје, Македонија

Со почит,
НУ Центар за култура ,,Григор Прличев”-Охрид

Share/Save/Bookmark
 

ФРАНЦУСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

Од 28-ми до 30-ти овој месец, во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ ќе се оддржи француски филмски фестивал

Share/Save/Bookmark
   

БАЛКАНСКИ ФЕСТИВАЛ 2013 програма

Share/Save/Bookmark
   

МАЛОГРАЃАНСКА СВАДБА

НУ Центар за култура "Григор Прличев" -Охрид,
Народен Театар Охрид

"Малограѓанска Свадба" - Бертолд Брехт,
режија Дејан Пројковски
СРЕДА / 05.06.2013 година / 20.00 часот / 250 денари
ЧЕТВРТОК / 06.06.2013 година / 20.00 часот / 250 денари

Играат:
Петар Мирчевски - таткото на невестата
Горан Стојановски - Јакоб,младоженецот
Јасмина Билаловиќ - Марија,Невестата
Јулијана Стефанова - Мајката на младоженецот
Адријана Билаловиќ - Ина,сестра на невестата
Ивица Цонев - Пријател на младоженецот
Билјана Билаловиќ - Еми,жената
Стрезо Стаматовски - Нејзиниот маж
Никола Тодороски - Ханс Милднер,младичот

*Претставата се игра пред 24 лица, кои заедно со актерите седат на свадбената трпеза

**Само за возраст над 14 години

Резервации на тел. 046/261-063
Карти во продажба на билетарата секој работен ден по 15.00 часот.

Share/Save/Bookmark
   

концерт „РАДОСТ МОЈА, ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!!“

НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид Ве поканува на концерт, "РАДОСТ МОЈА, ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!!" авторски проект на м-р Марјан Јанкоски Вторник, 28 мај 2013 година, почеток 20.00 часот, голема сала, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН.

Конкретни информации:

1. Наслов на концертот: „РАДОСТ МОЈА, ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!!“
2. Автор на целокупниот музички проект: Марјан Јанкоски
3. Учесници:
- Марјан Јанкоски (автор, кавал, тамбура)
- Музички состав „Портал“
- Ангеле Михајловски (пијано)
- Сашко Петрев (тамбура)
- Стојанче Наумовски (виолончело)
- Елена Владимирова (виолина, псалт)
- Драгана Трифуновиќ (виолина)
- Класа за народни инструменти од Факултетот за музичка уметност при Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип (проф. м-р Марјан Јанкоски)
Специјален гостин: Раде Рогожаров (рецитатор, актер) 

Линкови:
http://kurir.mk/makedonija/kultura/114968-Koncertna-turneja-RADOST-MOJA-HRISTOS-VOSKRESE
http://regioni.mk/nesekojdneven-veligdenski-koncert-vo-stip/
http://www.lisica.mk/index.php/veles/glavni-vesti/1706-odrzhan-veligdenski-koncert-vo-likovniot-salon.html
http://www.youtube.com/watch?v=xQGU6Z7hB1Y

Share/Save/Bookmark
   

Страница 73 од 76

<< Почеток < Пред 71 72 73 74 75 76 Следно > Крај >>