Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Секоја САБОТА театар во Охрид

Банер

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

НИ ВАМУ, НИ ТАМУ


„НИ ВАМУ, НИ ТАМУ“
од Трифуновски, Дамевски и Тодоровски

ДРАМАТА Е КОМЕДИЈА. Значи - смеење ама и подзамислување!!! Како нашиот, македонски живот. Комедија за нас. Ама поинаква. Како благ мелем на лута рана...
Двајца Македонци, едниот иселеник а другиот доселеник, случајно најдени на еден европски аеродром, на смешен начин ги фалат и кудат предностите и недостатоците на Mакедонија и „светот“. Кој..., кај, што било, како ќе биде...Овде било вака, таму онака...Расправии - до тепање.
Извонредна актерска игра на Мони Дамевски и Љупчо Тодоровски-Упа. Де смешна, де озбилна. Длабока доживеаност и емотивно соголување. Реченици и изрази како пресадени од обичниот, секојдневен живот.
КАДЕ, КАДЕ Е ПУСТИНАТА, ПОАРНО?
Морате да дојдете! Сами да видите! Не за џабе се бара карта повеќе! Не за џабе публиката ги полни салите и долго, долго ракоплеска!

ВРЕМЕТРАЕЊЕ: 75 мин.

Сабота, 10-ти Декември, 20.00.
Резервации: 046 261 063,
Е-адреса: contact@centarzakulturaohrid.c om

За повеќе информации во врска со претставата, проверете на FaceBook: http://www.facebook.com/ events/303660436318401/

 

Share/Save/Bookmark
 

КАБАРЕ МИСТЕРИОЗО

 

КАБАРЕ МИСТЕРИОЗО повторно на репертоарот во
Центарот за култура "Григор Прличев" - Охрид,

"КАБАРЕ МИСТЕРИОЗО"
Работена според текстот Мистеро Буффо на Дарио Фо

Сценска верзија и режија – Деан Дамјановски
Дизајн – Кирил Василев

Учествуваат:
Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Билјана Билаловиќ, Ивица Цонев, Златко Митрески,
Адријана Билаловиќ.

Сабота, 3-ти Декември, 20.00 часот,
Цена на билетот 100 денари,
Резервации: 046/261-063,
Е-адреса: contact@centarzakulturaohrid.c om


Share/Save/Bookmark
   

ГОДИШЕН КОНЦЕРТ

НУ Центар за култура"Григор Прличев" - Охрид,
Ансамблот за народни песни и игри "Бисери"

Организира:
Годишен концерт
Програма: Целовечерен настап на Ансамблот "Бисери"

Петок, 23. Декември 2011 година,
Почеток 20.00 часот, Голема сала, Влез слободен.


Share/Save/Bookmark
   

МЕХАНИЧАРОТ

Oд 15-ти до 17-ти Ноември на кино репертоарот во Националната установа Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид ќе се прикажува филмскиот хит “МЕХАНИЧАРОТ".

Почеток на проекциите 20:00 часот,

Цена на билетот 100 денари.


Share/Save/Bookmark
   

Грев или Шприцер

Национална установа Центар за култура "Григор Прличев"- Охрид
Народен театар Охрид
Национална установа Фестивал Охридско Лето
Ве покануваат на гостувањето на Драмски Театар-Скопје
со Театарска претстава:

“Грев или Шприцер”

Автор: Сашко Насев
Режија: Деан Дамјановски
Сценографија: Филип Јовановски
Костимографија: Билјана Каран
Музика: Венко Серафимов
Улоги: Драган Спасов, Билјана Беличанец - Алексиќ, Зоран Љутков,
Роберт Вељановски, Сашо Тасевски, Маја Вељковиќ - Пановска,
Билјана Драгичевиќ - Пројковска,

Сабота 19. Ноември 2011 година,
Почеток 20.00 часот, Цена на билетот 150 денари, Голема сала.


Share/Save/Bookmark
   

Страница 89 од 93

<< Почеток < Пред 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следно > Крај >>